یکشنبه 5 بهمن 1399
24  /  January  /  2021
11  /  جمادى الآخرة  /  1442
ساعت  0:57 دقیقه

حسابداری مالی

هدف اصلی حسابداری مالی که حسابداری گزارشی نیز نامیده میشود تهیه و تنظیم صورت های مالی است که در اختیار افرادی قرار میگیرد که از این صورت ها استفاده میکنند. این گزارش ها بر اساس ساختار شرکت میتواند در اختیار اشخاص خارجی مانند سرمایه گذاران، مدیران و همچنین مقام های مالیاتی قرار بگیرد. حسابداری مالی گزارشی را به صورت خلاصه در اختیار افراد نام برده قرار میدهد که این گزاش کاملا دقیق و طی مراحل مختلف تهیه شده و افراد میتوانند بصورت خلاصه و مفید عملکرد مالی شرکت را مشاهده کنند.

مراحل حسابداری مالی

مراحل حسابداری مالی  فارق از سیستم مالی شرکت بطور کلی از یک فرایند پیروی میکند. از جمله مراحل حسابداری مالی عبارتند از جمع آوری اطلاعات مالی، تجزیه و تحلیل اطلاعات و ثبت آنها و همچنین تهیه و تنظیم صورت های مالی. در مرحله اول از حسابداری مالی که جمع آوری اطلاعات میباشد کلیه اسناد و مدارک در اختیار کارشناس قرار میگیرد و این مرحله یکی از اجزا مهم در این چرخه میباشد. اسنادی که در مراحل حسابداری مالی گرد آوری میشود میتواند چک، فاکتور، برگه خرید و یا موارد دیگر باشد. از مراحل حسابداری مالی که بعد از جمع آوری اطلاعات مد نظر قرار میگیرد تجزیه و تحلیل رویدادهای مالی است که بر اساس قوانین حسابداری باید به صورت دو طرفه در دفاتر روزنامه ثبت شوند. تهیه صورت های مالی از مهمترین مراحل حسابداری مالی است که جزو وظایف بسیار مهم کارشناس مالی محسوب میشود و طی آن حسابدار موظف است تا اطلاعات مندرج را به دقت و به کرار مورد بررسی قرار دهد.

تهیه صورت های مالی

در تهیه صورت های مالی بر اساس شرایط یک شرکت، کلیه بدهی ها و دارایی مجموعه به صورت خلاصه و طبقه بندی شده تنظیم و استخراج میشود. تهیه صورت های مالی به اشکال مختافی همچون ترازنامه، صورت حساب سود و زیان، صورت گردش وجوه نقد و صورت جامع سود و زیان انجام میشود.

گزارش حسابداری مالی

در آخر و پس از طی مراحل مختلف، گزارش حسابداری مالی در اختیار کارفرما، سرمایه گذاران و یا هیئت مدیره قرار میگیرد تا نسبت به گزارش برای اصلاح و یا بهبود ساختار مالی شرکت اقدامات لازم را انجام دهند. موسسه خدمات مالی و حسابرسی سامان حساب کلیه امور حسابداری مالی شرکت ها را بر عهده میگیرد و تمامی کارشناسان مالی این مجموعه از تجربه و سابقه کار حرفه ای در این زمینه برخوردار هستند. 

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :